Fundament to najważniejsza część domu. Przy niedostatecznej termo i hydroizolacji rodzi bardzo przykre i kosztowne konsekwencje (patrz zdjęcie poniżej). Wielokrotnie „naprawialiśmy” fundamenty już w kilkuletnich domach, gdzie grzyb przejął rolę głównego gospodarza, a wiemy jak niebezpieczne jest to dla zdrowia człowieka i stabilności budynku.

Przez podłogę ucieka stosunkowo niewiele ciepła, jedynie około 10%. Jednak jest to bardzo istotny fragment budynku przy którym  należy zadbać o szczelną izolację przeciwwilgociową. Gęsta pianka o strukturze zamkniętych komórek pełni tutaj rolę bariery hydroizolacyjnej, która nie pozwala wodzie na wnikanie w mur oraz pojawianie się zawilgoceń w piwnicy, a w konsekwencji grzybów, pleśni i nieprzyjemnego zapachu.

IMG_3377
IMG_2896
ocieplenie fundamentów pianką poliuretanową zamkiętokomórkową

NAJLEPSZY IZOLATOR

W budownictwie mieszkaniowym piankę zamknięto-komórkową stosuje się również przy termoizolacji fundamentów oraz stropów piwnic. Rekordowa przewodność termiczna (λ) na poziomie 0,022 W/(mK), wszechstronność oraz trwałość materiału stawia piankę na szczycie listy produktów izolacyjnych. Dzięki nowoczesnej technice aplikacji i zdolności nawet 12-krotnego pomnożenia objętości dokładnie wypełnia aplikowaną powierzchnie i gwarantuje brak mostków termicznych.

TRWAŁE ROZWIĄZANIE

Ze względu na ograniczoną żywotność stosowanych “od dawna” technologii, zatracających z czasem swoje pierwotne właściwości izolacyjne szybko  okazuje się że termin konieczności wykonania kolejnej modernizacji nie jest taki odległy. Zwykle już po ok 10 latach widoczne są pierwsze ślady pojawiania wilgoci nawet prawidłowo położonej izolacji. Mokra termoizolacja jest niestety nieskuteczna.  Żywotność raz położonej izolacji z piany poliuretanowej określa się na co najmniej 50 lat, co maksymalnie wydłuża okres między modernizacją cieplną.

NIE TYLKO FUNDAMENTY

Pomimo, że pianka zamknięto komórkowa jest najlepszym izolatorem dla fundamentów znajduje zastosowanie w innych częściach budynku. Poprzez jej właściwości związane dużą wytrzymałością na naprężenia ściskające i rozciągające oraz świetnej adhezji, znajduje swoje zastosowanie również na dachu budynku czy stropu piwnicy o czym mogą Państwo się dowiedzeć w odpowiednim dziale.