IZOLACJA PODDASZA

Piana otwartokomórkowa to najskuteczniejsza metoda na izolacje poddasza!

Poddasze to przestrzeń między najwyższym stropem a dachem. Może być to zarówno miejsce użytku codziennego jak i skład na nieużywane rzeczy. W obu przypadkach należy pamiętać o dobrej izolacji, ponieważ przez dach ucieka nawet 30% ciepła z całego domu. Ciepłe powietrze zawsze ucieka do góry przez co wystawia naszą izolację na ciężką próbę. Najefektywniejszy sposób na izolacje poddasza to warstwa o grubości 15 - 25cm pianki otwartokomórkowej nałożonej bezpośrednio na deskowanie dachu od strony wewnętrznej. 

Szczelna izolacja skutecznie zatrzymuje ciepło w domu!

Zero wolnych przestrzeni

Natrysk pianką to rozwiązanie bardzo praktyczne, szczególnie tam gdzie mamy mało przestrzeni. Pianka izolacyjna nakładana metodą natryskową to ogromna precyzja w dotarciu do każdej szczeliny. W ciągu kilku sekund po naniesieniu pod wysokim ciśnieniem na izolowaną powierzchnie pianka zwiększa swoją objętość nawet 120 razy, dzięki czemu wypełnia dokładnie każdą przestrzeń.

W takim przypadku - nie ma mowy o żadnych mostkach termicznych!

Wystarczy raz, a skutecznie!

Pianka otwartokomórkowa dzięki doskonałej adhezji z aplikowaną powierzchnią tworzy monolit i nie ma potrzeby stosowania przerw dylatacyjnych. Ta właściwość oraz niska absorpcja wody przez piankę poliuretanową gwarantuje poddasze wolne od pleśni, grzybów i nadmiernej wilgoci na długie lata.

Bądź ekologiczny

Piana poliuretanowa jest w pełni bezpiecznym produktem w kontakcie z człowiekiem co potwierdzają certyfikaty z PZH. W jej produkcji używa się surowców odnawialnych takich jak: oleje z kukurydzy, buraków cukrowych i trzciny cukrowej. 
Jest trwała i nie ma potrzeby cyklicznego wymiany izolacji.

Nie przepłacaj

Decyzja o wykorzystaniu pianki poliuretanowej może być podyktowana względami ekonomicznymi – jednak jest nie tylko tańsza do wykonania od alternatywnych metod, a również dzięki efektywności pozwala oszczędzić nawet 60% na kosztach ogrzewania oraz chłodzenia domu.

Jedynie 15-centymetrowa warstwa piany otwartokomórkowej zapewnia takie same efekty jak dwa razy grubsza warstwa wełny, a przy tym tworzy jednolitą, szczelną warstwę izolacyjną.

Tańsza i bardziej wydajna niż inne rozwiązania

Cena ocieplenia wełną mineralną kształtuje się na poziomie 30-50 zł /m2. 
Dodatkowo należy doliczyć koszt jej ułożenia - średnio jest to 15-30 zł /m2. 

Cena ocieplenia pianką otwartokomórkową (materiał + robocizna) to wydatek z rzędu 45-75 zł /m2
Ocieplenie z pianki można wykonać w całości za cenę dobrej jakości wełny mineralnej.

Nowoczesna alternatywa

Ze względu na ograniczoną żywotność stosowanych tradycyjnie technologii, zatracających z czasem swoje pierwotne właściwości izolacyjne, czas zwrotu kosztu inwestycji poniesionej na rzecz tego rodzaju termoizolacji może okazać się dłuższy niż termin konieczności wykonania kolejnej modernizacji cieplnej.

Przez stosowanie powietrza jako jedynego izolatora wewnątrz pianki sprawia, że raz położoną izolacje z pianki nie trzeba wymieniać już nigdy.

Czas to pieniądz

Kolejną zaletą natrysku pianką poliuretanową to ekspresowy czas wykonania takiej izolacji. Nie zajmiemy Ci dużo czas - czas natrysku poddasza z dachem o powierzchni w sumie 150m2 to raptem 1 dzień!

DOBRY PRODUKT TO DOBRA INWESTYCJA

Najważniejszą zmianą w nowoczesnych piankach jest brak wykorzystania w produkcji związków niebezpiecznych dla człowieka jak np. cyklopentanu, 141B, C-PentaBDE, formaldehydu, które były stosowne w przeszłości a obecnie stosują jest producenci tańszych pianek. Dzięki użyciu pianki dobrej jakości mamy pewność, że substancje w niej zawarte są bezpieczne w kontakcie z człowiekiem. Duża liczba otwartych komórek zapewni dobrą wentylacje drewna. Poza ochroną zdrowia taka izolacja na pewno spełnia deklarowane parametry termoizolacyjne dzięki czemu poczujemy komfortową temperaturę w domu.

Pianka piance nie równa

Warto wiedzieć, że pianka poliuretanowa różnią się od siebie jakością. Różni producenci oferują pianki o różnych parametrach. Ponad 30 lat rozwoju piany poliuretanowej skutkuje szeroką ofertą produktów, różnej jakości.

Nowoczesny produkt
 charakteryzuje się wysokimi parametrami termoizolacyjnymi, klasą palności na poziomie „E” czy wysoką liczbą otwartych komórek - w ponad 90%.

FAKTY I MITY

czyli często pojawiające się błędne przekonania o izolacji pianką

MIT: Deski nie "oddychają"

Bardzo często można spotkać się z opinią, że brak dylatacji (stosowanej podczas montażu izolacji z wełny) doprowadza do problemów pod pianą. Izolacje natryskowe to nowa technologia wykorzystujące inne metody. Działa to tak, że pianka sama w sobie nie potrzebuje wentylacji oraz dzięki sposobowi montażu czyli bezpośredniemu natrysku, tworzy z łączoną powierzchnią monolit - dzięki czemu jest to przedłużenie deski a nie jej "duszenie". W tym przypadku nie dochodzi do skrajnego styku temperatur czyli nie wytwarza się punkt rosy i nie gromadzi się wilgoć.

MIT: Poliuretan łatwo się pali

Jest to materiał samogasnący. Kiedyś stosowano pianki z klasą palności "F", które rzeczywiście w żaden sposób nie zabezpieczają przed pożarem.  Nowoczesna pianka posiada klasę palności "E" co oznacza, że nie topi się oraz jest to materiał samogasnący. W praktyce wygląda to tak, że wierzchnia warstwa się zwęgla dzięki czemu nie przepuszcza ognia wgłąb. W połączeniu z płytą kartonowo-gipsową stanowi profesionalny system ochrony przed ogniem klasy palności "B".

MIT: Izolacja pianką jest droga

Izolacja pianką jest dostępna na każdą kieszeń! Mit ma swoje podstawy w tym, że na początku była to rzeczywiście technologia droga i mało konkurencyjna. Przez 10 lat obecności tego produktu na polskim rynku cena pianki poliuretanowej spadła do poziomu konkurencyjnych rozwiązań, a często jest wręcz nawet tańsza!

Ceny izolacji pianką poliuretanową zaczynają się od 45zł/m2.

MIT: Pianka jest trująca, nieekologiczna

Nowoczesna pianka to ekologiczny produkt. Pierwsza synteza poliuretanów miała miejsce w 1947r. Od tego czasu wiele się zmieniło. Aktualnie w czasie produkcji nowoczesnej pianki używa się surowców odnawialnych takich jak: oleje z kukurydzy, buraków cukrowych i trzciny cukrowej. Podczas natrysku w reakcji spieniania występuje tylko H2O a dokładnie para wodna. Co ciekawe, izolacje poliuretanowe używa się do izolowania uli dla pszczół, które nie mają nic przeciwko temu. Taką izolację wystarczy położyć raz i nie trzeba jej wymieniać co pozytywnie wpływa na zużycie środowiska.

MIT: Pianka poliuretanowa jest szkodliwa

To najlepsza izolacja dla osób z alergiami. Podczas aplikacji osobom szczególne wrażliwym nie zalecamy być w pobliżu. Podobnie jak np. podczas malowania ścian farbą wydzielają się Lotne Związki Organiczne. Jednak jest dobra wiadomość: już po 48 godzinach po aplikacji nie ma po nich śladu i pomieszczenie jest w pełni bezpieczne do zamieszkania. Nowa izolacja nie ma żadnego zapachu oraz nie pyli się przez co jest to idealne rozwiązanie dla osób z alergią.

MIT: Wraz z upływem czasu traci swoje właściwości termoizolacyjne

Wręcz przeciwnie. Jest to jedyny materiał izolacyjny, który nie utlenia się ani nie degraduje z czasem. Kuny oraz inne zwierzęta zachowują się wobec niej obojętnie - niechętnie zakładają tam gniazda. Badania Państwowego Zakładu Higieny określają trwałość parametru przewodności cieplnej na co najmniej 50 lat

CZY WIESZ, ŻE?

Wszędzie! Nawet w lodówce.

Ze względu na rekordowe wartości termoizolacyjne piankę poliuretanową znajdziemy w wielu przedmiotach użytku codziennego: ściankach każdej nowej lodówki, w podłokietniku każdego luksusowego auta, w oparciu wygodnego krzesła, w każdym dobrym materacu czy poduszce z efektem "pamięci".

Doskonale izoluje oraz wygłusza!

Pianka otwartokomórkowa to fantastyczny materiał wygłuszający. Jej struktura idealnie pochłania fale dźwiękowe - 5cm warstwa pianki obniży poziom hałasu o 13-15 dB. Profesjonalne studia nagraniowe czy sale kinowe korzystają z odpowiednio wyprofilowanych pianek dla lepszej akustyki.

Również bez demontażu zabudowy

Pianę poliuretanową można aplikować w inny sposób - zalewowo. W przypadku kiedy mamy pustą przestrzeń w ścianie, poprzez nawiercenie małych dziur w niej możemy wtrysnąć przez nie piankę poliuretanową z "opóźnionym zapłonem", która dokładnie wypełni przestrzeń bez potrzeby jej demolowania.

Dlaczego nie zamkniętokomórkowa?

W przypadku dachu konstrukcji stalowej można zastosować piankę zamkniętokomórkową, która posiada lepsze parametry termoizolacyjne. Nie należy jej jednak stosować przy elemetach drewnianych gdyż będzie to skutkować butwieniem desek oraz ze względu na sztywność - pękaniem pianki!

Jak powstaje piana poliuretanowa?

Pod wpływem wysokiego ciśnienia, w temperaturze około 60°C, w pistolecie operatora następuje połączenie żywicy (poliole) i utwardzacza (izocyjanianu). Tak powstaje pianka poliuretanowa która, doskonale uszczelnia Twój dom.
W jej produkcji używa się surowców odnawialnych takich jak: oleje z kukurydzy, buraków cukrowych i trzciny cukrowej.

Jak sprawdzić, że to działa?

Poza licznymi przykładami i badaniami można się łatwo przekonać na własne oczy jak bardzo piana poliuretanowa jest skuteczna w izolacji poddasza. 
Przy minusowych temperaturach w budynku w którym izolacja jest nie efektywna lub, nie ma jej w ogóle, ciepło nagromadzone w środku uciekając przez dach topi na nim śnieg. Łatwo wtedy porównać dach dobrze zaizolowany, który jest cały pokryty warstwą śniegu. 

Pianka poliuretanowa skutecznie zatrzymuje ciepło uciekające przez dach.